1 Yaş Öncesi Sakıncalı Besinler

Yeni doğan bebeklerin 1 yaşına kadar bazı gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Bebeklere bu dönemde verilmesi önerilmeyen gıdaların başında bal, çay, bitki çayları, şeker ve bakla gelmektedir.

Bebeklerin ek gıdalara geçiş döneminde gıdalar, belirli sırada verilmelidir. Bazı gıdaların alerjik özellikleri, bazı gıdaları sindirmeye yarayacak enzimlerinin yetersiz olması, bazı gıdalardaki potansiyel toksik durum nedeni ile bebeklerin beslenme gelişiminde dikkat edilecek birkaç besin vardır.

BAL: Balın, clostiridium botulismus sporlarını içerebilme potansiyeli vardır. Süt çocuklarının mide asit oranının düşük olması nedeni ile bu sporlar öldürülemez. Botulizm denilen sıkıntılı bir duruma neden olabilir.

ÇAY: İçeriğinde tanin olması nedeniyle demir emilimini bozarak demir eksikliğine neden olabilir. Çayların tatlandırılmasında kullanılan şeker de diş çürüklerine ve iştahsızlığa neden olur.

BİTKİ ÇAYLARI: Bitki çayları demir emilimini bozabilir. Bir de bu çayların süt çocukluğu döneminde kullanımı konusunda güvenirlik olarak yeterince bilimsel kaynak yoktur.

ŞEKER: Şeker vücuda enerji sağlar. Bundan başka herhangi bir besin özelliği olmayan enerjiden zengin besinden fakir bir gıdadır. Süt çocukluğu döneminde şeker ile tanışan bebeklerin diş çürükleri, iştahsızlıkları, hiperaktivite gibi durumları daha çok görülebilir. İleri yaşlar için kötü beslenme alışkanlıklarının temelleri atılmış olur. Tat duyusu çok fazla uyarıldığı için şekerli olmayan gıdaları sevmesi ve kabul etmesi uzun bir süre alabilir. Tatlandırma için şeker yerine pekmez kullanılabilir.BAKLA: Bakla toksinli olabilir. Toksinli baklanın yenilmesi, toksinlerin solunması dahi yatkınlığı olan çocuklarda, bebeklerde favizm denen bir hastalığa neden olabilir. Favizm denilen durumda çocuklarda kansızlık idrarda kırmızı renk, sarılık gibi durumlar görülür. Bu durum nedeni ile özellikle ilk 5 yaşta çocuklara bakla verilmemelidir.

Kaynak: Lokman Hekim Hastanesi/Antibiyotik Dergisi/Sayı-43

Web: http://www.lokmanhekim.com.tr/tr