Balık Tutma Etkinliği

Bu çok eğlenceli bir aktivitedir ve aynı zamanda çocuğunuzun konsantrasyon gücünü arttırmasına, odaklanmasına, göz ve el koordinasyonunu geliştirmenize yardımcı olur. 

Malzemeler

  • Renkli kartonlar
  • Mavi karton veya mavi çöp poşeti
  • Sopa
  • Mıknatıs
  • Ataç
  • İp

Yapılışı

Yapmanız gereken tek şey bir sopayı tutup bir ucuna da ince bir ip bağlamanızdır. Bir mıknatıs alın ve ipin diğer ucuna bağlayın. Renkli kartonlar ile de balıkları yapıp ağız kısımlarından ataçları geçirin. Mavi karton veya çöp poşetini de göl yerine kullanıp balıkları üstüne koyun.

Artık balıklar tutulmaya hazırlar…

Haydi rast gele 🙂

balik-tutma-anaokulu etkinligi

balik-tutma-anaokulu etkinlik

 

Dilerseniz mavi bir kumaş parçasını göl yerine kullanabilir ve açık alandan da faydalanarak balık tutma etkinliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. .

balik-tutma-okul öncesi etkinlik

Dilerseniz balıkları ve sopayı şönilden yapabilirsiniz. Şönilin ucunu çengel gibi yaparak mıknatıs yerine balıkları şekildeki gibi halkalardan geçirerek yakalayabilirsiniz.

balik-tutma-etkinlik

İsterseniz balıkları sert plastikten yapıp bir su kabı içinde yüzdürebilir ve balıkları tutabilirsiniz..

balik-tutma-cocuk etkinligi

İsterseniz keçe kullanarak balık tutma etkinliğinizi yapabilirsiniz.

balik-tutma-cocuk etkinlik

 

balik-tutma-okul öncesi etkinligi

Sadece bu balık tutma oyunu ile çocuğa bir çok kavram verebiliyoruz. Sayı kavramı, renk kavramı, sayılarına-renklerine-büyüklüklerine göre eşleştirme ve sıralama (ince uzun platform üzerinde), reklerine göre gruplama(yakalanan balıklar renklerine göre yuvarlak havuzlara atılıyor)… Eğlenmesi de cabası…