Bel Soğukluğu Tedavisi

Bel soğukluğunun en çok yarattığı şikayet; vajinal akıntıdır.

 

Gonore Nedir?

Gonore; gonokok adı verilen bakterinin yol açtığı bir enfeksiyon çeşididir. Cinsel yol ile bulaşan hastalıkların en sık görülenidir.

Gonore Nasıl Bulaşır?

Gonoreli bir erkek ile ilişkiye giren her kadın enfekte olmaz; yalnızca %60 ila %90 kadında enfeksiyon görülür. Kadın bireyden erkek bireye bulaşması çok daha zordur. Gonoreli bir kadın ile ilişkiye giren erkeklerin %20 ila %40’ı enfekte olur. Bu bakteri; kadın bireylerde en çok rahim ağzında tutulur. Çünkü dokuların yapıları nedeniyle vajinanın dokusuna yerleşemez.

Gonorenin Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğunun en çok yarattığı şikayet; vajinal akıntıdır. Bu akıntı sarı ya da yeşil renklerinde olup, kokusu oldukça kötüdür. Sümük şeklinde bir yapıda olup beraberinde kaşıntıya da neden olabilir. Bu belirti ve şikayetlere ek olarak; idrar yaparken yanma da eşlik edebilmektedir.

Akıntıdan sonra en çok görülen şikayet ise kasıklarda yaşanan ağrıdır. Genellikle her iki bölgede de ağrı görülür. Öğleden sonra ya da akşam çıkan ateş olabilir. Bartholin bezi tutulmuşsa, vajinanın giriş bölgesinde çok ağrılı bir abse olabilir. Mikroorganizma, kan dolaşımına geçerse eklemlerde de enfeksiyona yol açabilir. Eklem ağrıları ve bu ağrılarla birlikte şişlikler görülür. Belirtiler, bir eklemde görülmez. Ağrılar gezici oldukları için; bir eklem düzelirken; bu kez belirtiler bir diğer eklemde başlar. Bu rahatsızlığa, gezici eklem ağrıları adı verilir. Nadir olarak; boğaz enfeksiyonları yaşanabilir.

Gonorenin en önemli komplikasyonu; pelvik bölgesinde iltihabi hastalıktır. Yani oluşan enfeksiyonun, tüplere ve yumurtalıklara kadar ilerlemesi durumudur. Kısırlık rahatsızlığı dahil olmak üzere birçok komplikasyon doğurur.

Bel Soğukluğunda Teşhis Nasıl Konulur?

Bu rahatsızlığın teşhisi; servikal ve vajinal akıntının incelenerek değerlendirilmesi ile konulur. Gonore; vajenden kültür alınmasının en faydalı olduğu hastalıktır. Kültürde, gonokokların üretilmesi; tanının konulması için yeterlidir. Klinik tanı konulmuş olsa da bu durumun alınan kültür ile doğrulanması gerekmektedir.

Bel Soğukluğunun Tedavisi Nasıldır?

Bel soğukluğu; tedavi konusunda son derece hassas bir rahatsızlıktır. Uygulanan antibiyotik tedavisi ile genellikle iyileşme sağlanabilmektedir. Antibiyotik kullanımını takiben; bir hafta sonra tekrar kültür incelemesi yapılarak, enfeksiyonun geçtiği muhakkak teyit edilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Okan Üniversitesi Hastanesi/Sağlık Köşesi 

Web: https://www.okanhastanesi.com.tr/