Burun Kanaması Hastalık Habercisi midir?

Burun kanamaları, genellikle endişeye mahal olmayan sebepler yüzünden meydana gelir. Ancak ender de olsa önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Burun içindeki damarların aşırı büyümesi sonucu burun içinde tümörler oluşabilir ve bu durumda kanama meydana getirebilir.

 

Çok zararsız gibi görünen enfeksiyon hastalıkları, nezle, şiddetli öksürük, sinüzit, kızamık, gibi hastalıklar burun kanamasının sebeplerinden olabilir. Yaşı ilerlemiş kişilerin burun damar yapılarında zamanla bozukluklar meydana gelmesiyle burun kanamaları başlayabilir. Kişinin kullandığı aspirin gibi kan pıhtılaşmasını sağlayan ilaçlar burun kanamasını gerçekleştirebilir. Akut lösemiler yani kan kanseri belirtisi de burun kanaması olarak kendini gösterebilir. Alerjik burun hastalıkları, ani basınç değişiklikleri de burun kanamasına sebep olabilir. Kuru hava şartlarında ve kimyasal madde buharlarının olduğu yerlerde uzun sure kalmada burun kanaması sebeplerindendir.

Burun Kanaması Tehlikeli midir?

Her burun kanaması aynı değildir. Burun kanamasının şiddetine, tekrarlamasına göre değişiklikler gösterir. Doğal olarak da burun kanamasının tedavisi de sebebine göre farklılıklar gösterir. Burun kanaması genelde endişelenecek bir sebepten kaynaklanmasa da, ender de olsa hayati bir tehlike sebebiyle gerçekleşebilir. Burun damarları ince bir mukoza ile örtülü olduğu için, vücudun diğer organlarına nazaran daha naziktir ve daha çabuk kanayabilir. Bu sebeple genelde burun kanaması tehlike arz etmese de, uzun sürmesi veya çok sık tekrar etmesi halinde kesinlikle ihmal edilmeden doktora gidilmelidir.

Ne Yapmak Gerekir?

Burun kanaması halinde ilk yapılması gereken, iki parmak ile burnu 5 dakika kadar sıkıştırmaktır. Oturur pozisyonda ve baş bedenden yüksekte olacak şekilde durulmalıdır. Bir torbanın içine buz doldurarak, enseye, buruna, yanaklara koyulmalıdır.

Hangi Durumlarda Doktora Gidilir?

Burun kanaması çok sık tekrar ediyor ve uzun sürüyorsa, kanama çok fazla ve çok yoğunsa, kanama sebebiyle aşırı yorgun ve halsiz düşülüyorsa, kanama burundan dışarı doğru akmak yerine, genze doğru akıyorsa doktora gidilmelidir.

 

 

 

Kaynak: Lokman Hekim Hastanesi/Antibiyotik Dergisi/Sayı-28

Web: http://www.lokmanhekim.com.tr/tr