Cinsel Yolla Bulaşan Bu 8 Hastalığa Dikkat!

Frengi, Bel soğukluğu, HPV enfeksiyonu, Uçuk (HSV Enfeksiyonu),  Molluskum Kontagiozum,  Klamidya, Hepatit B, Trikomonas…

 

  1. Frengi

Frengi; cinsel yol ile bulaşan yaygın hastalıklardandır. Genital bölge, anal bölge ve dudaktaki lezyonlar aracılığıyla bulaşabilmektedir. İlk evrede; bulaşan kısımda çevresi sınırlı bir yara oluşur. Bazen lenf bezlerinin şişmesi de bu duruma eşlik edebilir. Göz ardı edilmesi durumunda yara kendi kendine iyileşir; ancak bir evre sonrasında hastalık ikinci evreye geçmiş olacağı için farklı deri hastalıklarına benzeyebilir. Bu da tanının ve tedavinin geciktirilmesine sebep olur. Hastalığın üçüncü evresi ise organ hasarıdır ve bu evre ölüm ile sonuçlanabilir.

  1. Bel Soğukluğu (Gonore)

Bel soğukluğu, bir diğer adıyla gonore olarak bilinen bakteri hastalığı; daha çok genç yaşlarda görülür. Vajinal, anal ya da oral yol ile bulaşmakta olup, hastalığa sebep olacak etken; menide ve vajinal akıntıda bulunur. Bulgu görülemeyeceği için genellikle farkına varılmadan yayılır. Bu hastalık yalnızca cinsel yol ile bulaştığı için; ortak kullanılan kıyafetlerin ve yine ortak kullanılan tuvaletin bu hastalığın yayılmasında hiçbir etkisi yoktur. Tanı konulduğu anda antibiyotik ile kolay bir şekilde tedavi edilebilecek bu hastalık, tedavi edilmediği zaman farklı komplikasyonlara neden olabilir.

  1. HPV Enfeksiyonu

HPV enfeksiyonu oldukça fazla görülen, derinin bir başka deri ile direk teması sonucunda bulaşabilen bir bakteri enfeksiyonudur. Daha çok genital bölgeyi tercih eder. Elektrokoter, kriyoterapi, topikal tedavi gibi çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Tedavi süreci; virüsün yaygınlık ve yoğunluk durumuna göre başlatılır ve devam ettirilir; ancak hastalığın kendisini tekrarlaması olasılığı her zaman vardır.

  1. Uçuk (HSV Enfeksiyonu)

HSV kişiye bulaştığı zaman, etkinliği doku üzerinde uzun seneler kalan bir virüs enfeksiyonudur. Tip I ve Tip II olmak üzere iki tipi vardır. Deri ve mukoza yüzeylerinde hastalık oluşturabilir. Deriden deriye temas ile bulaşır. Klinik bulgu olmadığı zaman bile bulaşma riski her zaman vardır. Uygulanacak tedavi; virüsü yok etmeye yönelik değildir. Amaç; semptomu yatıştırmaya ve yayılma riskini azaltmaya yöneliktir.

  1. Molluskum Kontagiozum

Bu virüs; deride ortası küçük kabartılar oluşturur. Cinsel yol ile bulaşır; ancak ortak kullanım alanları ve eşyaların ortak kullanımı ile de bulaşıcılık mümkündür.

  1. Klamidya

Klamidya, oldukça sık karşılaşılan bir enfeksiyon çeşididir. Bulgular, cinsel birliktelikten sonra 3 hafta içinde ortaya çıkabilir ya da belirti vermeden seyredebilir. Bu enfeksiyonun tanısı; kadın ve erkek bireylerden alınan akıntının değerlendirilmesi ile konulur ve antibiyotik ile kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

  1. Hepatit B

Hepatit B, cinsel birliktelik, ortak malzeme kullanımı (traş takımları, dövme ve pricing işlemleri gibi) ve annede varsa eğer bebeğe geçmesiyle bulaşabilir. Tükürük ile bulaşmadığı için yemek yenilen çatal ve kaşıkların kullanımına dikkat edilmesine gerek yoktur. Korunma; yalnızca aşılanma ile sağlanır.

  1. Trikomonas

Trikomonas, cinsel yol ile bulaşan hastalıklardandır. Hem erkekte hem de kadında görülmekte olup, daha sık olarak orta yaşta rastlanır. Cinsel ilişkiden sonraki 4 hafta içerisinde idrarda yanma, gerginlik ruh hali, sarı ve yeşil akıntı ile belirti verir. Bu hastalığın tanısı; test ile konularak, antiparaziter ilaçlar ile tedavi edilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Okan Üniversitesi Hastanesi/Sağlık Köşesi 

Web: https://www.okanhastanesi.com.tr/