Çocuğunuzda İştahsızlık Varsa Dikkat!

Çocuklarda sık sık görülen problemlerden biri iştahsızlıktır. Kabızlık, kronik hastalıklar, kansızlık gibi görülen çeşitli sağlık problemlerinden ortaya çıkabilmektedir.

 

Çocuklarda İştahsızlık

Çocuklarda sık sık görülen problemlerden biri iştahsızlıktır. Kabızlık, kronik hastalıklar, kansızlık gibi görülen çeşitli sağlık problemlerinden ortaya çıkabilmektedir.

Kronik Hastalıklar

Diyabet hastalığı, çölyak, tiroid yetersizliği gibi sağlık problemleri olan çocuklarda iştahsızlık ve büyüme geriliği görülebilmektedir. Bu rahatsızlıkları olan çocuklarda erken teşhis oldukça önem taşımaktadır. Başka sağlık problemleri de yaşayan çocuklar için uzman bir doktora mutlaka başvurulmalıdır.

Bağırsak Parazitleri

Çocukların iştahını bağırsak solucanları da etkilemektedir. Çocukların sindirim sistemine birçok yöntemlerle girerek iştahsızlık ve bağırsak kanaması vb. problemlerle karşılaşılabilir.

Kabızlık

Çocuklarda görülen iştahsızlık sebeplerinden biri de kabızlıktır. Uzman bir doktor tarafından belirlenen tedavi süreci ile birlikte iştahsızlık ortadan kalkacaktır.

Kansızlık

Çocuklarda görülen iştahsızlık nedenlerinin arasında en sık görülen kansızlıktır. Yeterli ve dengeli beslenmeyen çocuklarda demir eksikliği görülmekle birlikte kansızlık problemi ortaya çıkmaktadır. Belirtilerin arasında halsizlik, çabuk yorulma hissi, cildin solması, sık sık hasta olunması görülmektedir. Uzman bir doktora başvurarak yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda kansızlık olup olmadığı öğrenilmelidir.

Geçici Durumlar

Hava değişimleri, anne ve babadan uzun bir süre ayrılma, diş çıkarma süreci, evinden uzaklaşma gibi bir takım nedenler çocukların iştahının azalmasına sebep olmaktadır. Bu durumlarda alıştıkça uyum sağlamaya başlayarak, iştahsızlığı ortadan kalkacaktır.

Çocuklarda Görülen İştahsızlığın Nedenleri Nelerdir?

Kabızlık, karın ağrısı, görülen baskılar, psikolojik durumlar, ülser, gastrit, mineral ve vitamin eksiklikleri, nörolojik problemler, epilepsi, bağırsak hastalıkları, kronik hastalıklar, serebral palsi, çinko eksikliği, tüketilen yiyeceklerden oluşan alerjiler vb. nedenlerden dolayı çocuklarda iştahsızlık görülebilmektedir.

Yapılması Gerekenler

  • Tatlı, şeker, çikolata vb. besinler tüketilmemelidir. Düzenli beslenmeli ve yemek saatleri düzenli olmalıdır.
  • Aileleri sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile çocuklarına örnek olmalıdır.
  • Yemek yerken çocukların dikkatini dağıtacak tablet, televizyon, bilgisayar, telefon gibi teknolojik cihazların kullanılmaması gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Okan Üniversitesi Hastanesi/Sağlık Köşesi 

Web: https://www.okanhastanesi.com.tr/