Çocuklara Hangi Yaşta Hangi Spor

Spor, sağlıklı yaşamın en önemli kurallarından birisidir. Özellikle çocuklar üzerindeki etkisi yetişkinlere göre daha yüksektir.

Yetişkinler sporu fit kalma, sağlığını koruma ve kilo verme düşüncesiyle yaparken, çocukta spor çok daha fazla etkilere neden olur. Spor büyüyen çocuğun fiziksel gelişiminin yanında psikolojik ve sosyal yönden gelişimine doğrudan katkı sağlamaktadır. Fiziksel aktivite büyümeyi tetikler ve daha iyi bir fiziksel yapı sağlar. Yapılan araştırmalarda her gün fiziksel olarak aktif olan çocukların ileride tansiyon, diyabet, kolon kanseri, çağımızın hastalığı obezite ve kalp hastalıkları riskinin azaldığı gözlenmiştir.

Orta derecede fiziksel aktivite yapan bir çocukta matematik, okuma ve ezber becerilerinde gelişme görülmüştür ve spor çocuklarda sosyal ve psikolojik olarak da büyük katkı sağlar. Spor çocukların en iyi öğrenme yeridir ve kendine olan güvenleri gelişir. Hemen hemen her çocuğun bir spor dalına becerisi vardır. Onu keşfedip ona göre yönlendirilmelidir. Aile kendi sevdiği spor dalını veya popüler olan bir spor dalını değil de çocuğun keyif alacağı ve becerisinin olduğu spor dalına yönlendirmelidir.

Günümüzde çocukların teknolojiye olan ilgisi onları hareketsiz ve sağlıksız bir yaşamın içine yönlendirir.

Teknolojiyi hayatımızdan  tamamen çıkaramayız ama çocukların teknolojilinin bir yaşam biçimi olmadığını bilmesi gerekir. Spor çocukların fiziksel olarak gelişmesinin yanında bilişsel, duyusal gelişmelerine de yardımcı olmaktadır. Çocuklarda bireysel spor, çocukların özgüven ve disiplin duygusunun gelişmesine, dikkat becerisi, fiziksel denge ve kilo kontrolünü sağlar. Bireysel sporlarda çocukları binicilik, yüzme, tenis, jimnastik gibi spor dalına yönlendirilebilir. Takım sporlarında ise çocukların stratejik düşünme yeteneğini, yardımlaşma duygusunu, aynı zamanda disiplin algısının gelişmesine yardımcı olur. Sorumluluk duyguları gelişir. Takım sporlarına futbol, basketbol, voleybol gibi sporlar yönlendirilebilir.

Spor Yapan Çocuklarda Oluşan Gelişimler

Sporla ilgilenen çocuklar az stres yaşar ve özgüvenleri de yüksek olur. Çocuk spor ile uğraştığında fiziksel efor sarf edeceğinden depresyon ve kaygı gibi durumlardan, spor yapmayanlara göre daha az etkilenecektir. Sporla ilgilenen çocuk sağlıklı gelişir. Çocuk spor esnasında yüksek enerji harcayacağından bu enerjiyi geri almak için dengeli ve düzenli beslenmek zorundadır, bu da kas ve kemik gelişimini olumlu yönde etkiler. Spor yaparken vücudun birçok yeri çalıştığından çocukların beyin gelişimi desteklenmiş olur.

Spor yapan çocuklar disiplinli olur ve hedefe odaklanır, bireysel ve takım sporlarıyla ilgilenen çocuklar disiplin konusunda başarılı olur. Çocuk spor sayesinde başarı kazanmak için kendisine hedef belirlemesi ve bu doğrultuda sürekli çaba sarf etmesi gerektiğini öğrenir. Refleksleri güçlü ve odaklanma becerileri yüksek olur. Spor yapan çocuk ilgilendiği spor dalı ile çok özel özellikler kazanma ile birlikte güçlü reflekslere sahip olur. Zorluklarla daha kolay baş ederler. Çocuklar kazanmak kadar kaybetmenin de doğal bir sonuç olduğunu kavrar. Yetersiz kaldığında rakibini geçebilmek için kendini zorlamaya alışan çocuklar hayatlarındaki zorluklarla daha iyi mücadele edebilme özelliği kazanır.

Spor yapan çocuklar daha az sağlık sorunu yaşarlar. Düzenli spor yapan çocukların bağışıklık sistemleri diğer çocuklara göre daha güçlü olur. Obezite gibi sağlık sorunu yaşamazlar. Efor sarf eden sporları düzenli olarak yapmaları, kemik ve kas gelişimi sağladığı gibi akciğer ve kalplerinin de güçlenmesine yardımcı olur.

Spor yapan çocukların liderlik özellikleri gelişir. Çocuklar takım sporlarıyla ilgilendiklerinde zamanı geldiğinde tüm takıma liderlik yapma ve takımı yönlendirmesi gerektiğini bilir. Bu yüzden çocuklar liderlik vasfına sahip olmakla beraber takım ile çalışma ve paylaşımcılığı öğrenir. Dışa dönük olur ve bu yüzden de sosyalleşirler.

Sporun çocuk gelişimine olan etkisi her gün daha fazla artıyor. Çocukların sağlıklı bir yaşam sürmeleri ve geleceklerinin hastalıksız, ruh ve beden açısından sağlıklı, sosyalleşen ve başarılı olmaları açısından çocukların sporla iç içe olmaları ve yaşamın bir parçası olarak hayatlarına spor ile devam etmeleri önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Sani Konukoğlu Hastanesi/Nabız Dergisi/Sayı-66

Web: http://www.sankotip.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir