Gebelikte Soğuk Algınlığı ve Grip

Soğuk algınlığı veya gribe yakalanan anne adayları istirahat, bol sıvı alımı, vitamin takviyeleri ve belirtilerine göre ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlarla tedavi edilir. Ancak ilaçların hiçbiri doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

 

Sonbahar ve kış aylarında doğada mikropların görülme sıklığı artar. Özellikle kapalı alanlarda (işyeri, okul, kreş, vb.) uzun süre kalma, havalandırmanın iyi olmaması, soğuk nedeniyle vücudun direncinin düşmesi, sigara dumanı, düzensiz ve yetersiz beslenme gibi etkenler üst solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığını artırır. Normal kişilerde bile oldukça rahatsızlık veren bu tür sorunlar, gebelik döneminde daha fazla sıkıntı yaratır. Anne adayları bu dönemde bebekleri için daha fazla endişe duyar.

Soğuk Algınlığı ve Grip Aynı Değildir

Soğuk algınlığı ve grip çoğu zaman birbirinin yerine kullanılsa da aslında birbirinden farklı durumlardır. Bu iki hastalığa da farklı tipte virüsler sebep olmaktadır. Soğuk algınlığı daha çok burnu etkiler. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde kızarıklık, hafif boğaz ağrısı, kulak ağrısı ve hafif öksürük olabilir. Ancak bu şikayetler şiddetli değildir ve sıklıkla ayakta atlatılabilir. Gripte belirtiler daha şiddetli olup vücudun diğer bölgelerinde de farklı şikayetlere neden olur. Ateş, titreme, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, soluk almada güçlük, baş ağrısı, tüm vücudu etkileyen kas ağrısı, halsizlik ve iştahsızlık görülebilir.

İlaç Kullanımına Dikkat Edin

Bu hastalıklar genel olarak istirahat, bol sıvı alımı, vitamin takviyeleri ve belirtilere göre ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlarla tedavi edilir. Bu ilaçların hiçbiri doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Bunlarla birlikte yine gebeliği etkilemeyen burun spreyleri ve öksürük ilaçları eklenebilir. Antibiyotikler sadece sinüzit, bronşit ya da zatürre gibi bakteriyel enfeksiyonun eşlik ettiği durumlarda kullanılır.

Kışın Kalabalık ve Kapalı Ortamlardan Uzak Durun

Bu hastalıkların bulaşması damlacık enfeksiyonu şeklinde olur. Virüslü olan kişinin hapşırması halinde, çok sayıda virüs hava yoluyla diğer kişilerin dış ortama açılan ağız, burun, göz gibi alanlarından enfeksiyonu oluşturur. Virüsün bulaştığı kişiler 2 gün süreyle kendileri de bulaştırıcı olurlar. Hastalarda ilk belirtiler olduğunda, bulaşıcılık daha fazladır. Bulaşma temas halinde bile gerçekleşebilir. Bu nedenle gebelerin kalabalık ve kapalı ortamlardan özellikle kış aylarında uzak durması gerekir.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Central Hospital/Gazete Central/Sayı-40

Web: http://centralhospital.com/