Hamilelikte Bel Ağrıları

Gebelik süreci, kimi anneler için rahatlıkla tamamlansa da, kimi anneler için hiç de kolay geçmiyor. Bunun sebeplerinin başında da genellikle gebeliğin son dönemlerinde annenin ve bebeğin artan kilosuyla beraber ortaya çıkan bel ağrıları geliyor. Bu ağrılar, genel olarak normal kabul edilse de her bel ağrısı sanıldığı kadar masum olamayabiliyor.

 

Bel ağrısı gebelikte yaygındır. Gebelerin %50-70’i az veya çok bel ağrısı çeker. Gebeliğin herhangi bir döneminde olabilir, ama en çok hamilelik döneminin özellikle son aylarına doğru annenin ve bebeğin kilosunda artış yaşanmaya başlıyor. Doğuma hazırlık sürecinde salgılanan hormonlar leğen kemiğinde ve omurga bağlarında yumuşama ve gevşemeye yol açar, gebelik ilerledikçe buna anne ve bebeğin artan kilosu da eklenince eklemlerde oluşan baskılar artıyor ve anne adayı bel ağrılarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Bu ağrılar günlük hayatı etkileyebilir ve uyku düzenini bozabilir.

En riskli hastalar kilolu ve önceden bel ağrısı olan hastalardır

Yanlış duruş-pozisyon, aşırı ayakta kalma eğilme tetikleyici veya arttırıcı olabilir. Stres vücudun zayıf bölgelerinde birikir. Stresli zamanlarda bel ağrısında artış hissedebilirsiniz.

Hafif ağrılar, hamileliğin seyri sırasında ortaya çıkması nedeniyle çoğunlukla normal kabul ediliyor. Fakat gebelik sürecinde yaşanan her ağrı bu denli basit olmayabiliyor. Öyle ki özellikle D vitamini eksikliği nedeniyle bazı gebelerde geçici kemik erimesi sorununa bağlı olarak kemik yumuşamaları ve hatta kırılmalar dahi görülebiliyor.

Hamilelikte yaşanan bel ağrılarının altında çeşitli nedenler yatabilir

Gebelik döneminde ciddi bel ağrıları yaşanıyor, yürürken aksamalar hissediliyorsa öncelikle bu durumun altında herhangi bir metabolik hastalığın yatıp yatmadığının kontrol edilmesi önerilir. Annenin ise kalsiyum, fosfat ve D vitamini gibi değerlerinin gözden geçirilmesi gerekir. Bunların yanı sıra omurgada gelişebilecek enfeksiyonlar, çeşitli eklem çıkıkları, omurgada oluşabilecek kırıklar ve tümörler de hamilelik sürecinde yaşanan bel ağrılarının altında yatan sebeplerden olabiliyor.

Neyse ki bunlar sık değildir ama ciddi ağrılı durumlarda akla gelmelidir.

Basit uygulamalarla bel ağrıları hafifletilebilir

Bazı küçük uygulamalarla hamilelikte meydana gelen bel ağrılarını hafifletmek mümkün olabiliyor. Bel ve boyundaki kavisi düzleştirerek duvara yaslanın vücudunuzu pul gibi duvara yapabildiğiniz kadar yapıştırın. Kalçalarınızı sıkarak leğen kemiğinizi öne doğru çekin böylece 15-20 saniye durun. Bunu sık sık yapın. Ayaklar hafif önde omuz açıklığında iken bu duruşta squat yapmak faydalı olur. Bunu gebeliğin başından itibaren yapın. Hatta yere oturmak bazen yerde yemek yemek sizi esnek tutabilir.

Dizleriniz üstünde 4 ayak pozisyonda sırtınızı kedi gibi esnetin ve öyle durun sonra sırtınızı düzleştirin.

Arkaya yaslanarak dik oturmak, göğsü dik tutarak ayağa kalkmak ve omuzlar gerideyken yürümek gebelikteki bel ağrılarını önlemede fayda sağlayabilir. Bir şeyi kaldırırken eğilmek yerine çömelmek, sırtüstü yatmaktan kaçınmak sola yatmak, bol bol dinlenip uyumak bu esnada dizlerin arasına destek yastıkları kullanmak; Bazen sıcak, bazen soğuk uygulamak, masaj da rahatlatıcı olabilir.

Hamilelerin ayakkabı seçimi de bel ağrısı konusunda önemli rol oynuyor. Topuksuz, zemine sıfır ayakkabılar yerine alçak topuklu ayakkabılar tercih etmek, bel ağrılarını azaltmada etkili oluyor. Bunların yanı sıra hafif yüzme ve yürüyüş gibi aktiviteler de sırtı güçlendirirken, ağrıları da azaltabiliyor. Gebelik dönemine göre seçilen inflamasyon dağıtıcı ilaçlar da kullanılabilir.

 

 

 

 

 

Kaynak: Central Hospital/Gazete Central/Sayı-52

Web: http://centralhospital.com/