Hoş Geldin Bebek

Bebekte sararma, emmeme, aşırı uyku hali, fışkırır tarzda kusma, inleyerek nefes alma gibi belirtiler olduğunda kontrol zamanını beklemeden doktorunuza götürünüz.

 

Büyük bir merak ve özlemle beklenen bebek doğduğunda ailede sevinçle birlikte bebeğin bakımının nasıl yapılacağı endişesi de başlar. Birçok ailede uzun zamandır bir bebek doğmamıştır ya da anne ve baba bebek konusunda hiç deneyim ve bilgi sahibi değildir. Bu endişelerin giderilebilmesi için yeni doğan bebeğin bakımında dikkat edilecek bazı önemli noktalara değinmek istedik.

Göbek Bakımı

Göbek günde iki kez %70 alkol solüsyonu sıkılarak temizlenir. Göbek ortalama 5-10 günde düşer. Göbek düştükten sonrada göbek derisi normal deri şekline dönene kadar temizlemeye devam edilir. Göbek yerinde kokulu akıntı,et parçası şeklinde göbek artığı(granülom)kalmışsa doktora kontrole götürülmelidir. Koterizasyon ve ya cerrahi müdahale gerekebilir.

Ağız Bakımı

Bebeğin ağzı günde 1-2 defa temiz ıslak bir tülbentle beslemeden önce silinmelidir. Dudak ve yanak içleri ve dilde beyaz minik kabartılar olursa pamukçuk denilen ağız içi mantarı yönünden doktora gösterilmelidir.

Gözler Bakımı

Gözle ılık su ile ıslatılmış pamukla silinip temizlenir. Uzayan çapak vaya gözün açılamaması gibi bir durum olursa doktora gösterilmelidir.

Genital Bölge Bakımı

Genital bölge ıslak pamuk veya yeni doğan mendili ile özellikle kız çocuklarında önden arkaya doğru silinip veya yıkanıp iyice kurutulur. Sonra pişik önleyici bir kremle kremlenir.

Bebeğin Banyosu

Başlangıçta tercihen 2 kişi tarafından yaptırılması uygun olur. Önce gövde daha sonra baş ve yüzün yıkanması uygundur. Göbek yeri normale dönene kadar banyodan sonra göbek kurutulup göbek bakımı yapılmalıdır. Banyo esnasında ve sonrasında kullanılacak tüm malzemeler ve giysiler önceden hazırlanmalıdır. Su ve ortam ısısına dikkat edilmelidir.

Bebeğin Beslenmesi

Anne bebeğini bebek her istediğinde ortalama 20 dk emzirmelidir.  Anne her emzirmede memeyi iyice boşaltmalı bir sonraki emzirmeye son emzirdiği memeden başlanmalıdır. Yarım saatten uzun emzirilmemelidir. Çünkü bebek kucakta uyumaya alışır ve anne süt yapımı için gerekli dinlenme ve beslenmeye zaman bulamaz. Bebek anne sütünü ortalama 2 saatte sindirebilir. Anne sütünü arttırmak için anne günde ortalama 3 litre sıvı almalıdır.

  • İlk 6 ay sadece anne sütü vermeye çalışılmalıdır.
  • Emzirdikten sonra mutlaka bebeğin gazı dik tutulup sırtı sıvazlanarak veya minik vuruşlarla çıkarılmalıdır.
  • Ortam ısısı ve bebeğin giysileri aşırı sıcak veya soğuk olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Ortalama 22-24 derece. Aşırı sıcak bebekte sıvı kaybına dolayısıyla daha çabuk sararmaya, ciltte kızarıklıklara yol açar.

 

Bebeğinizi doğumdan 4-5 gün sonra kontrole götürünüz. Hepatit B aşısının, topuk testlerinin ve işitme testinin yapıldığından emin olunuz.

Bebekte sararma, emmeme, aşırı uyku hali, fışkırır tarzda kusma, inleyerek nefes alma gibi belirtiler olduğunda kontrol zamanını beklemeden doktorunuza götürünüz.

Bebeğinizi mutlu ve huzurlu günlerde sağlıkla ve güvenle büyütmeniz dileğiyle…

 

 

 

 

 

Kaynak: Rumeli Hastanesi/Rumeli Sağlık Dergisi/Sayı-9

Web: http://www.rumelihospital.com.tr/tr/