Prematüre Bebek Ailelilerine Öneriler

37. haftadan önce doğan tüm bebekler “prematüre” olarak adlandırılıyor. Peki, sabredemeyen ve dünyaya olması gerekenden daha erken “merhaba” diyen bebekler hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?

Prematüre Deyince Ne Anlıyoruz?

Normal olarak adlandırılabilecek bir gebelik süresi 38 ila 42 hafta aralığında tamamlanır. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı 37 haftayı tamamlayamayan ve erken doğan bebekler prematüre olarak adlandırılır. Örneğin; bebek 29 haftalık olarak dünyaya gelmişse asıl doğumuna 11 hafta daha vardır. Bu bebekler 40 haftalık olana dek hekim gözetimi altında tutulur. Ayrıca kilosu 2500 gr’dan az, boyu ise 47 cm’den kısa ise bebek prematüre olarak kabul edilebilir.

Prematüre Bebekler Ne Zaman Hastaneden Taburcu Olabilir?

Prematüre bebeklerin taburcu olabilmeleri için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekir. Bebeğin solunum problemi çözülmüşse, beslenme ihtiyacını karşılayabilecek kadar emme yetisi gelişmişse, kilosu 1800-2000 gram ağırlığına ulaşmışsa, bebek kuvöz ortamından ayrıldığında kendi ısısını koruyabiliyorsa hastaneden taburcu olabilir. Prematüre bebekler bu özelliklere ise 34. Haftaya ulaşmalarıyla birlikte sahip olabiliyorlar. Bu bebeklerin eve çıkabilmeleri için ailenin bebeğe bakabilecek bilgi ve beceride olması da büyük önem taşır.

Prematüre Bebeklerin Evde Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeğin beslenme düzenine dikkat etmek oldukça önemlidir. Prematüre bebekler en az 3 saatte bir beslenmelidir. Tabii bebek daha erken acıkıyorsa besleme daha öne çekilebilir. Besleme işlemi ise varsa öncelik olarak anne sütüyle, yoksa prematüre mamasıyla yapılabilir. Bebek beslenirken günde 20 – 30 gr alması hedeflenmelidir.

Prematüre bebeklerin ilaç takibi de bu süreçteki önem taşıyan noktalardandır. Bebeğin alması gereken vitamin ve demir takviyelerini süte karıştırmak yerine direkt olarak ağız yoluyla verilmelidir. Çünkü vitamin ve demir ilaçları süt ile birleştiğinde etkilerini yitirir.

Prematüre bebeklerin bakımı sırasında hijyen kurallarına iki kat daha fazla dikkat edilmelidir. Anne babalar bebeği kucağına almadan, emzirmeden ya da mama ile beslemeden önce ellerini sabunlu su ile iyice yıkamalıdır. Enfeksiyonel hastalık geçiren aile üyeleri hane içerisinde maske takmalıdır. Ayrıca bebek taburcu olduktan sonra en az 2 ay evden çıkarılmamalı, bebek evdeyken de bu süreç içerisinde ev toplantıları yapılmamalıdır.

Prematüre bebeklerin günde en az 14 saat uyutulması, 2-3 günde bir de yıkanmaları gerekir. Yıkama sayısı ise haftada en az 2 olmalıdır.

Prematüre bebeklerde sıklıkla ani beşik ölümleri görülebildiğinden uyku pozisyonuna da ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Prematüre bebeklerde en uygun uyuma pozisyonu yüzüstüdür. Bebek sert sayılacak bir yatakta uyutulmalı, yatak ise koruyucu görev üstlenecek yumuşak yastıklarla çevrilmelidir. Ayrıca henüz başını kaldıramayan ve tehlike anında kendini koruma özelliğine sahip olamayan prematüre bebekler, ince yorgan ve battaniyeler ile örtülmelidir.

Prematüre bebekler, taburcu olduktan sonraki ilk bir ay boyunca yaklaşık 35 derece oda sıcaklığında tutulmalıdır. Fakat bu sıcaklık her bebeğe göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle mevcut ısıda bebeğin burnu ya da kulaklarının üşüdüğü fark edilirse sıcaklık biraz arttırılabilir. Bu sırada belli aralıklarla bebeğin vücut ısısı da kontrol edilmelidir. Bebeğin vücut ısısı 37 derecenin altına düşmemelidir.

Prematüre Bebekler Ne Zaman Normal Akranlarını Yakalayabilir?

Prematüre bebeklerin yaşıtlarını yakalayabilmesi, bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Genel olarak prematüreler 2 yaşına girdiklerinde yaşıtlarına ulaşabilir. Ancak bazı bebekler akranlarını daha erken yakalayabildiği gibi, bazı bebekler için bu süreç daha da uzun olabiliyor. Bu durum da prematüre bebeklerin yenidoğan döneminde yaşadıkları komplikasyonlara göre değişkenlik gösterebiliyor.

Prematüre Bebeklerin Daha Sık Doktor Kontrolünden Geçmelidir.

Prematüre bebeklerin normal doğan bebeklere oranla daha sık doktor kontrolünden geçmeleri gerekir. Bilhassa işitme ve görme tarama testleri hekim önerisi altında yapılmalıdır. Ayrıca kemikteki mineral derecesi azlığı ve kan düşüklüğü de prematüre bebeklerde görülen diğer önemli sorunlardandır. Bu nedenle prematüre bebekler kan tetkikleriyle de takip edilmelidir.Kaynak: Central Hospital/Gazete Central/Sayı-54

Web: http://centralhospital.com/