Sertleşme Bozukluğunun Yaşamınıza Kabusa Çevirmesine İzin Vermeyin

Türkiye’de oldukça yaygın olan sertleşme bozukluğu, başlı başına bir sağlık sorunu ve erkeklerin doktora başvurmaktan kaçındığı sağlık problemlerinin de başında geliyor. Sertleşme bozukluğu her ne kadar kişisel bir sağlık sorunu olarak görülse de kişilerde zamanla depresyon ve kaygı bozukluğuna sebep oluyor; iş, aile ve sosyal hayatı olumsuz etkileniyor.

 

Dünya genelinde neredeyse 200 milyon erkeğin sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) yaşadığı ve bu rakamın 2025 yılına kadar 322 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Erkekler için bunu itiraf etmek güç olsa da 40 yaşın üzerindeki 10 erkekten yedisi bir şekilde sertleşme sorununu yaşıyor. Yani seks performansında sıkıntı yaşayan erkeklerin sayısı zannedildiğinin katbekat üzerinde. Sertleşme sorunu olan erkeklerin yarısından fazlasında sorun psikolojik değil, fizikseldir. Oysa pek çok erkek problemin günlük strese, kafa yoğunluğuna, gerginliğe bağlı olduğunu düşünüp uzun süre sorunun kendiliğinden geçeceğini ümit ediyor. Maalesef sertleşme sorunu çoğu vakada anatomik problemlere, penis damar ve sinirlerinde yetmezliğe, hormon eksikliğine bağlı gelişiyor. Kullanılan bazı ilaçlar, hastalıklar, yaşam tarzı yanlışları da sertleşmeyi bozabiliyor.

Doktor Başvurusunda İlk Olarak Neler Yapılıyor?

Öncelikle doktorunuza gerçekten sertleşme sorununuzun nedenini söylemelisiniz. Çünkü o nedene yönelik birtakım araştırmalar yapılmalıdır. Sertleşme bozukluğu “psikolojik nedenlere mi, yoksa organik nedenlere mi bağlı”, saptanıp tedavi planlanmalıdır. Hastaların rutin olarak açlık kan şekeri, kolesterol ve erkeklik hormonu olan testosteron seviyelerinin ölçülmesi gerekiyor. Bunun dışında penisin sertleşmesini sağlayan kan damarlarının sağlıklı olup olmadığını ölçen Penil Doppler USG, seçilmiş vakalara yapılıyor.

İlaç Tedavisinde Nasıl Bir Yol İzleniyor?

Sertleşme bozukluğunun tedavisinde ilaçlara geçmeden önce düzeltilebilir risk faktörlerinin ele alınması gerekiyor. Sigara içmeyi bırakmak, düzenli egzersize başlamak ve kilo vermek birçok hastada düzelmeler sağlıyor. Bu değişiklikleri orta yaşta gerçekleştirmiş kişiler dahi 2 yıl gibi kısa bir sürede bu değişiklikleri gerçekleştirmemiş olanlara oranla risklerini yüzde 70 düzeyinde azaltıyor. Yaşam şekillerini olumlu bir şekilde iyileştirmelerine rağmen sertleşme sorunları devam eden hastalar, ilk basamak olarak ağızdan ilaç tedavisine başlatılıyor. Bu tedavide kullanılan ilaçlar, kendi başlarına sertleşme sağlamamasına rağmen oluşan çok hafif sertleşmeleri güçlendirerek etki gösteriyor. Hangi ilacın seçileceğine, beklentiler ve ilacın yan etkileri tartışılarak karar veriliyor. İlaçlar genel olarak yüzde 50-80 oranında başarı sağlıyor.

Cerrahi Yöntemler Uygulanıyor Mu?

İlaç tedavisinden sonuç alamayan vakaların önünde birden fazla ikinci basamak tedavi seçeneği vardır. Bunların başında penise yapılan enjeksiyonlar, vakum cihazları ve intraüretral topikal uygulamalar geliyor. İkinci basamak tedavileri başarısız veya kabul edilemez bulan hastalar, mutluluk çubuğu / balonu cerrahisine yönlendiriliyor. Temel olarak bükülebilir ve şişirilebilir olmak üzere iki modeli mevcut. El kapasitesi sınırlı veya yüksek maliyetten kaçınan hastalar için daha uygun model bükülebilir protez tipleriyken, doğala daha yakın bir ereksiyon beklentisi olan ve sosyal ortamda giysi altından belirgin olmamasını isteyen hastalar içinse şişirilebilen protez tipleri daha uygundur.

Kimler Daha Fazla Risk Altında?

En başta yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, şişmanlık, sigara tüketimi, hareketsizlik gibi kardiyovasküler risk faktörü taşıyan kişiler gelir. Bunu takiben şeker hastalığı, nörolojik ve hormonal rahatsızlıkları olanlar ve sinirlerin zarar gördüğü ameliyatları geçirenler de risk altındadır. Sayısal olarak ifade etmek gerekirse; hastalığı olmayan yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında şekeri olan hastalar 4,1; periferik damar hastalığı olanlar 2,6; kardiyak problemi olanlar 1,8; yüksek kolesterolü olanlar 1,7 ve yüksek tansiyonu olanlar 1,6 kat daha fazla sertleşme bozukluğu yaşıyor.

Afrodizyak Etkisi Yaratan Besinler

İstiridye: Özellikle çiğ tüketildiğinde yüksek çinko seviyesi sayesinde testesteron üretimini ve libidoyu artırır.

İncir: Erkeklerin cinsel gücünü artıran çok güçlü afrodizyaklardan biri de incir. E ve B vitaminleri açısından çok zengin.

Kabak Çekirdeği: Yüksek çinko içeriği sayesinde kadınlarda da erkeklerde de libidoyu artırır.

Kırmızı Biber: Mutluluk hormonu endorfin üretimini destekleyen “capsaicin” adlı bileşeni içerir. Bu bileşen kan dolaşımını ve kalp atışını hızlandırarak cinsel performansa etki etmesine neden olur.

Kuşkonmaz: B vitamini içeriği sayesinde histamin üretimini, dolayısıyla cinsel isteği artırır.

Fındık: E vitamini içeren fındık, cinsel gücü artmasına yardımcı oluyor. Fındık, içerdiği tüm maddelerle bedensel ve zihinsel yorgunlukları gidermede etkili.

Avokado: Folik asit zenginliği sayesinde kadın ve erkekte libidoyu artırır.

Zencefil: Zencefil, cinsel isteği artırır. Bu nedenle yediklerinize ya da içtiklerinize biraz da olsa zencefil katabilirsiniz.

Kurt Üzümü (Gojı Berry): Sperm kalitesini ve hormonları artırır.

Kereviz: Çeşitli iç salgı bezlerine tesir eder ve onların faaliyetlerini artırır.

Badem: Bademde cinsellik hormonlarının üretimi için gereken yağ kökenli maddelerden bulunur. Ayrıca spermleri çok daha dayanıklı kılan E vitamini de bol miktarlarda mevcuttur.

Muz: Muzdaki enzim cinsel gücü ve libidoyu yükseltir. Muz, seks sırasında erkeğin enerjisine etki ederek cinsel gücü artırır.

Çikolata: Çikolatada rahatlama duygusu yaratan triptofan ve depresyon geçirenlerin daha mutlu olmasını sağlayan feniletilamin bulunuyor.

Nar: Nar suyu sertleşme problemlerine karşı oldukça etkili. Nedeni, nar suyu içinde bulunan antioksidanların, kan dolaşımıyla ilgili fonksiyonları zora sokan serbest radikalleri yok etmesi.

Karpuz: Karpuzda bulunan sitrulin ve arjinin, vücuttaki kan damarlarının gevşemesini sağlayan ve nitrik oksit üretiminde etkili olan maddelerdir. Viagra da bu şekilde işlev görür zaten.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Medistate Kavacık  Hastanesi/Medistate Yaşam Dergisi/Sayı-6

Web: https://www.medistate.com.tr/