Spermlerdeki DNA Hasarı Artık Tespit Edilebiliyor

Erkeklerde sperm sayısının azalmasının birçok nedeni bulunuyor. Son zamanlarda bilinen nedenlere eklenen oksidatif stres de spermde dna hasarı yaratarak infertiliteye neden olabiliyor. Spermlerdeki dna hasarını ölçmek için klinik kullanımına uygun cihazlar geliştirildi. Tüp bebek merkezimizde kullandığımız özel cihazla dna hasarını tespit etme olanağı, bize tedavide uygun yaklaşımı seçme şansı sunuyor. Özellikle tüp bebek tedavisinde mikroenjeksiyon yönteminde dna hasarı olmayan spermin kullanılmasıyla daha yüksek gebelik oranları elde edilebiliyor.

 

Yapılan çalışmalara göre erkeklerde sperm sayısı dünya genelinde 50 sene öncesine göre yaklaşık olarak yüzde 50 azaldı. Bu azalma sonucunda Dünya Sağlık Teşkilatı 2010 yılında normal kabul edilen sperm değerlerini düşürmek zorunda kalmıştır. Normal sperm değerlerinin bozulmasında cep telefonları, hormonlu gıdalar, artmış yağlı beslenme ve artmış çevresel toksinlerin (ağır metaller ve haşere zehirleri) önemli rol oynadığı düşünülüyor. Dünya üzerindeki ülkeler karşılaştırıldığında, sanayileşme oranı artıkça sperm değerlerinde bozulmanın da arttığı görülüyor. İstatistiksel olarak düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan (infertilite) çiftlerin yüzde 30-40’ında erkek faktörü olup, her beş infertil çiftin birinde tek infertilite nedeni olarak erkek faktörü bulundu. Her 20 erkekten birinde değişik oranlarda sperm sayı ve/veya fonksiyon problemi olduğu tahmin ediliyor; erkeklerde yüzde bir oranında menide hiç sperm bulunmaması durumu görülüyor. Üreme problemi olan erkeklerin yaklaşık üçte ikisinde testislerde yeterli oranda sperm üretimi yapılamıyor. Her beş infertil erkeğin birinde ise spermin testisten itibaren transportunda sorun var.

Yaş Arttıkça Spermde DNA Hasarı Artıyor

Erkek infertilitesi için bilinen sebeplere son zamanlarda yeni bir tanesi eklendi. Oksidatif stres olarak bilinen bu bozukluk, spermde DNA hasarı yaratarak infertiliteye neden olabiliyor. Sperm kalitesi düşük olan hastalarda oksidatif strese neden olan serbest oksitatif radikalleri fazla oluyor. Yaş arttıkça spermde DNA hasarı artıyor ve artmış DNA hasarı erkek infertilitesinde önemli rol oynuyor. Serbest oksidatif radikaller döllenme için gerekli oldukları halde, fazla üretimi spermde hareket kaybı ve DNA hasarı yoluyla sperm fonksiyonuna zarar veriyor. Böylelikle erkek üreme sisteminde birçok patolojik süreci başlatabiliyor. Sperm DNA hasarının, infertil erkeklerin yüzde 30-80’inde önemli katkısı olduğu gösteriliyor. Vitamin C, vitamin E, beta-karoten gibi besin takviyeleri, neden olabilen serbest oksitatif radikalleri kullanılarak bu zararlı etkinin azaltılabileceği düşünülüyor. Spermlerdeki DNA hasarını ölçmek için klinik kullanımı uygun cihazlar geliştirildi. Tüp bebek merkezimizde kullandığımız özel cihazla rutin olarak yapılan sperm testine ek olarak dört dakikalık bir sürede sperm DNA hasarını tespit etme olanağı bize tedavide uygun yaklaşımı seçme şansı sunuyor. Özellikle tüp bebek tedavisinde mikroenjeksiyon yöntemiyle DNA hasarı olmayan spermin kullanılması sonucunda daha yüksek gebelik oranları elde edilebiliyor.

Sperm Yetersizliğinin Nedenleri

  • Kromozomal ve genetik problemler
  • Doğuştan inmemiş testis ve infeksiyöz.
  • Genital bölgede ağrıya da neden olabilen bir hastalık olan varikosel. (Varikosel normal erkeklerin yüzde 15’inde, kısır erkeklerin yüzde 40’ında görülür.)
  • İlaçlar, kimyasal maddeler, radyasyon, alkol ve sigara.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Medistate Kavacık  Hastanesi/Medistate Yaşam Dergisi/Sayı-6

Web: https://www.medistate.com.tr/