Yaşınız 30’u Geçti ve Anne Olmak İstiyorsanız

Anne olma yaşı giderek yükseliyor. Kadınların iş hayatında daha aktif konuma gelmesi, kariyer yapma isteği, ekonomik özgürlüğün sağlanması evlilik ve bebek planlarının daha ileri tarihe ertelemesinde önemli rol oynuyor. Bu nedenle 30 yaş ve sonrası planlanan hamileliklerde doğru değerlendirme ve düzenli takipler, anne bebek sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

 

Gebelik için En İdeal Dönem 20-30 Yaş Aralığı Kabul Ediliyor

Gebelik için en uygun dönem olarak bilinen 20-30 yaş arası, kadınlar için psikolojik ve fizyolojik olarak en uygun zamandır. 35 yaşın üzerindeki adaylara “ileri anne yaşı” tanımlaması kullanılmaktadır ve bu yaş hamilelikleri riskli gebelik gruba girmektedir.

Kronik Hastalıklar Hem İleri Yaş Hamileler Hem Bebekler için Riskli

Gebelik süresi boyunca vücuttaki tüm sistemler etkilenir ve pek çok değişiklik meydana gelir. Sağlıklı bir insanda bu değişiklikler kolayca tolere edilebilir. Ancak  anne adayında gebelikten önce hipertansiyon, kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi hastalıklar olduğu takdirde riskler artar. Anne yaşı yükseldikçe hem anne hem de bebek açısından riskler ortaya çıkmaktadır. Annelik yaşı için sınır olarak kabul edilen bir dönem vardır. Eğer bu sınır aşıldıysa hem anneyi hem de bebeği bazı riskler beklemektedir. Ancak süreç doktor kontrolünde ve bilinçli bir şekilde yönetilirse hamilelik dönemini rahat geçirmek ve sağlıklı bebekler dünyaya getirmek mümkündür. İleri yaş hamileleri ve bebeklerini bekleyen riskler şu şekilde sıralanabilir:

 • Dış gebelik
 • Erken doğum, düşük
 • Anomalili bebek
 • Düşük doğum ağırlıklı bebek
 • Bebekte gelişme geriliği ya da iri bebek durumu
 • Annede gebelik sırasında hipertansiyon ve gebeliğe bağlı şeker hastalığı
 • Anne ölüm riski, kanama, plasenta yerleşim anomalileri, plasenta yetmezliği ve sezaryenle doğum

Çoğul Gebelikler Daha Çok Özen İstiyor

Sosyo-ekonomik nedenlere ek olarak üreme sağlığı alanındaki yeni gelişmeler de gebelik yaşının ertelenmesine neden olmaktadır. Yaşla birlikte doğal yollarla gebe kalma oranı azaldığı için yardımcı üreme yöntemlerine başvurulmaktadır. Bu yöntemler de bazı durumlarda çoğul gebelik oranını artırmaktadır. Buna bağlı olarak erken bebek doğumlarında, bebeğin yoğun bakım ihtiyacı olasılığı, bebek kayıpları ve hastalıkları artmaktadır. Ayrıca doğum ve gebelik sürecinin ekonomik yükü de fazla olmaktadır.

Yaş İleri Olsa da Sağlıklı Bir Bebek Dünyaya Getirmek için…

Günümüzde tıp hızla ilerlemekte ve çığır açan yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Bütün bunlara ek olarak anne adaylarının eğitimli ve bilinçli olması, düzenli doktor kontrollerini ihmal etmemesi ile sağlıklı bir bebek sahibi olmaları mümkündür. Ayrıca;

 • Gebeliklerin planlı olması,
 • Gebelik öncesi dönemde gerekli kontrollerin, testlerin ve ilaç takviyelerinin yapılması,
 • Zararlı alışkanlıkların bırakılması,
 • Beslenme ve egzersiz programlarının yapılması ile mutlu ve sağlıklı bir gebelik döneminin başlaması sağlanabilir.

 

 

 

 

Kaynak: Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi/Başkent Dergisi/Sayı-19

Web: http://ankara.baskenthastaneleri.com/