Yenidoğan Döneminde En Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

Yenidoğan dönemi özellikle anneliği ilk kez tatmış kadınlar için birçok soruyu beraberinde getiriyor. Her ne kadar etrafında yer alan hemen herkes sorun ya da konuyla ilgili bir görüşünü ifade etse de bunlar annenin kafasının daha çok karışmasına neden oluyor.

 

Yenidoğan Sarılığı Konusunda Ailelerin Nelere Dikkat Etmesi Gerekiyor?

Yenidoğan bebeklerin yüzde 60’ında, 2-3’üncü günlerinde sarılık görülüyor. Ancak sarılığa neden olan bilirubin maddesi kan uyuşmazlığı gibi bazı durumlarda tehlikeli düzeylere yükselebiliyor ve tedavi gerekebiliyor. Sarılığın fizyolojik olup olmadığını aile cilt renginden tahmin edemez, bu yüzden mutlaka doktor kontrolü gerekiyor. Bebeğinizin özellikle bacaklarının sarı görülmesi halinde tedavi gerektirebileceğinden kan testi ile ölçülmeli. Bebeğin yeterli beslenmemesi sarılığı arttırıcı bir faktör olduğundan sarılığı olan ve yükselme riski olan bebeklerde beslenme takibi daha yakından yapılmalı.

Yenidoğan Bebeklere Rutin Yapılan Tarama Testleri Neler?

Her yenidoğan bebekten iki kez topuk kanı alınıyor, bu testle Türkiye genelinde doğuştan gelen üç hastalık araştırması yapılıyor. Doğuştan kalça çıkığı hastalığı da genetik bir yatkınlıkla anne karnında başlayıp daha sonra da devam eden kalça kemiği ile bacak kemiği arasında gelişim kusurundan kaynaklanıyor. Erken teşhisi ve sonrası tedavisi mümkün olduğundan bu amaçla bir çok sağlık kuruluşunda ilk üç ay içinde kalça ultrasonografisi çekiliyor. Ülkemizde işitme yönünden bütün yenidoğanlara işitme testi de uygulanıyor.

Çocukta Herhangi Bir Sağlık Sorunu Olmaması Durumunda, Hangi Sıklıkta Kontrole Götürmek Gerekiyor?

Amerikan Pediatri Akademisi’nin en son önerdiği sağlıklı çocuk muayenesi zamanları; doğumda, 3-5 günlük, 15 günlük, bir aylık, iki aylık, dört aylık, altı aylık, sekiz aylık, 10 aylık, 12 aylık, 15 aylık, 18 aylık, 24 aylık, 30 aylık, üç yaş, dört yaş, beş yaş, altı yaş, sekiz yaş, 10 yaş, 21 yaşına gelene kadar da yılda bir kez şeklindedir. Çocuk doktoru takibinde olan sağlıklı bebeklerin ve risk grubunda olmayan, şikayeti olmayan, bebeklerin altı aylık olduğunda göz doktoru tarafından göz muayenesi yapılmalı. Sonraki rutin muayene zamanı üç yaş. Ama eğer göz doktoru davet ederse onun önerisiyle muayenelere daha önce gidilmeli.

Yenidoğan Bebeklerin Kafa Şekilleri Neden Farklı, Kafa Şeklini Düzeltmeye Çalışmak Doğru Mu?

Yenidoğan bebeğin kafası bedene oranla daha büyüktür. Yenidoğan bebeklerde kulakta boyunda çenede kafada geçici olan şekil bozuklukları oluşabiliyor. Bunun nedeni, bebeğin doğum kanalından geçmesi ve anne karnında sıkışık durması. Bunların düzelmesi için beklemek gerekiyor. Kafa şekli genelde aileseldir, kafasının arkası düz olan bir bebeğin kafasını bombe yapamayacağınız gibi tersi de olamaz. Ama bebeğin yatış yönü hep aynı olmamalı, sırayla sağa-sola çevrilmeli ve gün içinde siz yanındayken 3-5 dakika ile başlayıp 15-20 dakikaya çıkarak yüz üstü durmasına, eğer istiyorsa uyumasına izin verilmeli. Bu sayede hem kafası düzgün şekillenecek hem de kollarını ve boynunu kullanarak bu kaslarını güçlendirecek. Bebeğinizle ilgilenemediğiniz zamanda ve siz uyurken bebeğinizi yüzükoyun yatırmayın.

Memelerde Şişlik, Vajinal Kanama, Akıntı Neden Oluyor? Bu Durumda Ne Yapılmalı?

Anneden geçen gebelik hormonlarının doğum sonrası azalması nedeniyle, hem kız hem erkek bebeklerin memelerinde şişlik ve sertlik oluşabiliyor. Ovulmaması, sıkılmaması gerekiyor. Kız bebeklerde vajinal akıntı hatta kanama bile görülebiliyor. Bu durum, anneden bebeğe geçen hormonlardan kaynaklanıyor ve normal.

Yenidoğan Bebek Yıkanabilir Mi?

Bebeğe zarar vermemek kaydıyla yıkanmasında sakınca yok. Bu nedenle bebek göbek düşüp iyileşinceye dek küvet içinde birikmiş suda batırılarak yıkanmamalı. Bebeklerin göbeği düştükten sonra yazın çok terlenen bir ortamda her gün yıkanabileceği gibi ortamın sıcaklığına ve bebeğin cildinin hassasiyetine göre 2-3 gün aralarla yani haftada 2-3 kez yıkanması uygun. Her gün yıkanması gereken mevsimde, şampuan veya sabunun gün aşırı kullanılması cildin kurumasına engel olacaktır.

Genital Bölge Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğin alt temizliği özellikle ilk iki ay, cilt hassasiyeti nedeniyle, kaynamış ılımış suya batırılmış pamuklarla yapılmalı. Pamuk su karışımından yapılan ürünler de güvenilir. Kız çocuklarında temizlik önden arkaya doğru, kakasını yaptığında akan su altında yapılmalı. Her silme sonrasında havlu veya kağıt havlu ile nazikçe kurulamayı da unutmayın. Yeni bezi bağlamadan önce de beş dakika havalanmasına izin verin.

Bebeklerin Cilt Bakımında Yağ Ya Da Krem Kullanmak Gerekli Mi?

Bu soru da sık soruluyor. Bebeklerin cilt bakımlarında tek tip bakım önermek çok doğru olamaz zira her bebeğin cildinin özelliği aynı değil. Cilt temizliğinde doğal katkısız ürünleri kullanmak çok önemli. Bebekler için özel hazırlanmış sabun ve deterjanlarla çamaşırlarını yıkamak ve bol suyla durulamak önemli. Ütülenerek çamaşırın sertliği alınmalı, bebeklere alınan kıyafetler yıkanmadan kullanılmamalı. Cildin kurulanması nemli kalmaması özellikle yaz isiliklerinde önemli. Terlemeyle artan isilikten kurtulmanın yolu teri duru suyla yıkamak ve güzelce kurulamak.

Yenidoğan Bakımı

Yenidoğan bebeklerde ve sonrasında göz, kulak, ağız, burun bakımı nasıl olmalı?

Yenidoğan bebeğin her sabah bakımı yapılırken temizliği de yapılmalı. Temizlikte kullanılan ürün doğal ve katkısız olmalı, sadece kaynamış ılımış su ile cilt temizliğini yapmak en doğru olan. Yenidoğan bebeklerin ciltleri çok hassas olduğundan yumuşak pamuklu bezlerle ovuşturulmadan nazikçe temizlenmeli.

Göz bakımı: Çapaklanma tek veya çift gözde olabilir, özellikle sabah daha fazla olup gün içinde oluşmayan çapaklanmalar zararsız, sarı yeşil akıntı veya kızarıklık oluşması halinde doktorunuzu aramalısınız.

Kulak bakımı: Sadece bebeğin kulak arkası ve dış kulak kepçesi silinmeli. Kulak pamuklarının dış kulak yoluna sokularak akıntının içeri itilmemesi çok önemli. Turuncu-sarı renkte parlak yağlı bir akıntı normal.

Burun bakımı: Bebeğin burun temizliği özellikle kış aylarında ortamın sıcak ve kuru olduğu mevsimde gerekli. Eğer bebeğiniz ağzı kapalı iken rahat nefes alıyorsa ve görünen burun kiri yoksa burnunu temizlemek gerekmez. Ama kir varsa tıkanık olduğunu düşünüyorsanız temizleyin.

Ağız bakımı: Ağız içi temizliğine yeni doğduğu dönemden itibaren başlamak öneriliyor. Diş sağlığı ve ek gıdaları kabul etmeyi kolaylaştırmak açısından da ağız içinin her sabah temiz ılık su ile temizlenmesi faydalı. Ağız içinde, yanaklarda dudak içlerinde beyaz kesik süt tarzında kalıcı lezyonlar mantar enfeksiyonuna bağlı olabiliyor, bebeklerde de sık görülüyor, bu durumu doktorunuza danışmalısınız.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Medistate Kavacık  Hastanesi/Medistate Yaşam Dergisi/Sayı-2

Web: https://www.medistate.com.tr/