Yenidoğanın Geçici Solunum Sıkıntısı Takipnesi-Yaş Akciğer

Yenidoğanın geçici takipnesi, anne karnındaki bebeğin akciğerlerini dolduran sıvının doğum sonrasında emilmesinde gecikme sonucu ortaya çıkan, genellikle kendi kendini sınırlayan, yenidoğan dönemine özgü bir akciğer hastalığıdır.

 

Tanım

Anne karnında büyümekte olan bebek, amniyotik sıvı ile dolu bir kesenin içinde büyümektedir. Anne rahmindeki bebek bu sıvıyı devamlı olarak akciğerlerine çekip geri vermektedir.

Yenidoğanın geçici takipnesi, anne karnındaki bebeğin akciğerlerini dolduran sıvının doğum sonrasında emilmesinde gecikme sonucu ortaya çıkan, genellikle kendi kendini sınırlayan, yenidoğan dönemine özgü bir akciğer hastalığıdır.

Görülme Sıklığı

Solunum sıkıntısı nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitelerine yatırılan bebeklerin yaklaşık üçte ikisinde görülmektedir. Tüm yenidoğan bebekler açısından bakıldığında yaklaşık olarak her doğan 1000 bebekten 11’inde görülmektedir. Sezaryen ile doğan ve annede şeker hastalığı olan bebeklerde daha sık görülmektedir.

Belirtiler

  • Hızlı soluk alıp verme ( dakikada 60 ve üzerinde)
  • Soluk alıp verirken zorlanma, inleme, hırıltı
  • Burun kanatlarının solunuma katılması
  • Morarma
  • Soluk alıp verirken göğüste çekilmeler olması

Tanı

Öncelikle şunu belirtmek lazım; Bebek anne karnındayken herhangi bir testle önceden tanısı konulamaz!!

Islak akciğer tablosunda gözlenen belirtiler, başka tıbbi problemlere bağlı olarak ta gelişebildiği için teşhis her zaman kolayca konulamamaktadır. Yenidoğan döneminde akciğer enfeksiyonu (zatürre) ve sepsiste de (kanda mikrop ve buna bağlı iltihap olması) benzer bulgular ortaya çıkabileceği için bu ayırımın yapılması hayati önem taşımaktadır.

Bu nedenle bebeğe bazı testlerin yapılması gerekmektedir.

Tam kan sayımı ve kan kültürü: Böylece bebekte bir enfeksiyon örneğin sepsis anlaşılabilir. Kan gazları ölçülebilir. Bu bebeğin kanındaki oksijen seviyesi hakkında bilgi verecektir.

Akciğer filmi: Solunum sıkıntısı yaratabilecek diğer akciğer problemlerinin varlığı araştırılır örneğin: akciğer enfeksiyonu, pnömotoraks (Akciğeri saran zarların arasına hava girmesi).

Tedavi

Çoğu bebek sadece oksijen tedavisi ile düzelebileceği gibi bazı ağır hastalarda bebeğin solunum desteği için soluk borusuna veya burnuna tüp takılarak mekanik ventilatör adı verilen solunum cihazına bağlanması gerekebilir. Bebeğin enfeksiyon yönünden alınan tahlil sonuçları gelene kadar antibiyotik tedavisi alması gerekebilir. Bebeğin solunum sıkıntısı fazla ise ağızdan beslenmez. Damar yolu açılarak serum ve damardan beslenir.

Tedavi Edilmediğinde!

  • Bebek yeterli derecede solutulmazsa oksijensiz kalarak beyinde ve diğer hayati organlarda kalıcı zedelenmeler olabilir.
  • Tedavi olmadığı durumda hatta tedavi öncesi ve sırasında bile pnömotoraks ortaya çıkabilir.
  • Solunum ve kalp yetmezliğinden kaybedilebilir.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Rumeli Hastanesi/Rumeli Sağlık Dergisi/Sayı-9

Web: http://www.rumelihospital.com.tr/tr/